Marka Tescili

Marka Tescili Nedir?

Marka, bir işletmenin yer yüzündeki tüm varlığını temsil eden bir olgudur. İşletmeniz için hayati önemi olan bir markanız, son derece özenle korunmalı, yasal olarak da tescil edilmeli ve bu markanın size ait olduğunu ispat edecek bir belgeye sahip olmalıdır. Marka koruması, bir ürünün, hizmetin sahiplerini koruyan yasal bir garantidir. Bir markanın gerçek sahibi, söz konusu markayı ilk kez kullanan, bir ürününde ya da hizmetinde kullanan ve kullanımına devam eden / edecek olan kişi ya da işletmedir.

Marka tescili yapılmış bir ürünün, tescili yapılmamış bir ürüne nazaran büyük avantajları vardır. TÜRKPATENT tarafından incelenen, uygun görüldüğü takdirde yayınlanan ve üçüncü kişilerin görüşlerine ve itirazlarına açılan bir marka, hem resmi kurumların hem toplumun denetiminden geçmiş olmasının verdiği güvenle daha sağlam temellere sahip olur. Sahip olduğu resmi bir belge ile markasının sahibi olduğunu kanıtlayan kişi, haksız kazanç girişimlerini kolayca engelleyebildiği gibi, yaptırımlar uygulanmasını sağlayabilir.

Marka tescilindeki amaç; yalnızca kötü niyetli kişilerin haksız kazanç sağlamasını önlemekten ziyade, haksız kazanç sağlıyor iddiası ile sizin suçlanmanızın da önüne geçmektir. Çünkü bu durumda, elinde varlığından hiç haberdar dahi olmadığınız fakat sizin markanızla ayırt edilemeyecek kadar benzer tescilli bir markası bulunan bir kişi ya da işletme, size karşı yaptırımlar uygulatabilir ve sizi dava yoluyla engelleyebilir. Tüm yatırımlarınız ve çalışmalarınız biranda büyük bir risk altında girebilir.

Marka Tescili
WhatsApp Bize Yazın